Hírek
Iparági hírek és háttérinformációk.
Milyen talajtakaró megoldások léteznek, és hogyan kell ezeket alkalmazni?
Egy szép kert vagy egy zöld park szemet gyönyörködtető és megnyugtató látvány. A szépség mögött azonban sok munka és törődés áll, a gyomlálás és az öntözés a gyakran ismétlődő munkák közé tartozik. A csupasz talaj nem mutat jól, ha eső van, könnyen sártengerré változik, ha nincs eső, akkor könnyen kiszárad, és a legtöbb gyomnövény még a legsilányabb talajban is képes megtelepedni. Egy jó talajtakaró képes ezeket a problémákat orvosolni, íme a lehetőségek.
A talajtakaró fajtái
A talajtakarókat két nagy csoportra oszthatjuk, organikus, vagyis szerves, illetve szervetlen talajtakarókra.
A szerves talajtakarók biológiailag lebomló anyagokból (levágott fű, falevelek, komposzt, szalma, fűrészpor, faapríték vagy mulcs, stb.) készülnek, ami azt jelenti, hogy idővel bekerülnek a talajba, tehát a pótlásukról is gondoskodni kell. Talán köztes kategóriának tekinthető a biológiailag lebomló, komposztálható műanyag.
A szervetlen talajtakarók természetes környezetben maguktól nem bomlanak le. Ebbe a csoportba sorolhatók a műanyagok, a kövek és kavicsok és egyéb nem lebomló anyagok is.
A szerves talajtakarókat a kertészek nagyon kedvelik, mert a bomlástermékek tápanyag-utánpótlást biztosítanak a talajnak, továbbá hőszigetelést is, és képesek visszaszorítani a gyomok elterjedését is. Legnagyobb hátrányuk, hogy idővel eltűnnek, tehát pótlásukat meg kell oldani, és szerves mivoltuk miatt a kártevők is előszeretettel bújnak meg az ilyen talajtakarókban.
A szervetlen talajtakarók előnye, hogy kevesebb gondozást igényelnek, nem kell sűrűn cserélni őket. Ezek csak díszítik és nem táplálják a talajt, és némelyikük még a gyomok visszaszorítására sem alkalmas.
Néhány ismert talajtakaró megoldás
Organikus talajtakarók:
1. Levél - Az összegyűjtött leveleket takarás előtt felaprítják.
2. Szalma - A különféle gabonafélék száraiból készült szalmát használják takarásra.
3. Komposzt - A legkülönfélébb szerves hulladékok komposztált maradványait terítik a talajra.
4. Levágott fű - Ideális tápanyagot biztosít sokféle növénynek.
Szervetlen talajtakarók:
1. Kő - Díszítő célzattal használják leginkább, de legtöbbször hatékony a gyomok elleni védekezésben is.
2. Műanyag - Sokszor alkalmazzák a mezőgazdaságban az érzékenyebb zöldségek és gyümölcsök védelme érdekében, szintén jó a gyomok visszaszorításában is. Segítenek, hogy a talaj minél jobban megtartsa a nedvességet.
3. Üveg, gumi és papír - Költséghatékony megoldás, ha otthoni maradékokból készül.
Talajtakarás műanyag fóliával
A talajtakaró műanyag fóliák egyik legnagyobb előnye, hogy növelik a talaj hőmérsékletét, így a növények gyökerei több vizet és tápanyagot tudnak felvenni, gyorsabban növekednek. A fólia általában fekete, mivel ez elnyeli a napsugarakat és átadja a hőt a talajnak. A fekete fólia gátolja a gyomok növekedését, mivel azok nem jutnak fényhez, hamar elpusztulnak. Veteményesben, gyümölcsösben a fóliába lyukakat vágnak, ebbe ültetik a palántákat.
Zsák- és fóliagyártással foglalkozó cégünk a kezdetektől fogva környezettudatosságra törekszik, fontosnak tartja a fenntartható jövőt. Hazánkban az elsők között tértünk át termékeink egy részénél a biológiailag lebomló alapanyagokra.
Nálunk nincs gyártási hulladék, mivel azt teljes mértékig újrahasznosítjuk. Termékeink előállításánál 40-60%-ban újrahasznosított műanyagot használunk fel.